RG2012N-1021-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012N-1021-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.02kOhm
Series :
RG
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Published :
Tolerance :
±0.05%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
150V
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Max Power Dissipation :
125mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG2012N-1021-W-T5
Susumu RG2012N-1021-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C