RG1608V-9760-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-9760-B-T5
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603
Construction :
RECTANGULAR
e3
Weight :
2.012816mg
Series :
RG
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
976Ohm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RG1608V-9760-B-T5
Susumu RG1608V-9760-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 976Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C