RG1608V-751-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-751-B-T5
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
750Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated DC :
75V