RG1608V-6040-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-6040-B-T1
Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
75V
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
62.5mW
Height :
400μm
Resistance :
604Ohm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C