RG1608V-561-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-561-B-T1
Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
62.5mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
400μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
560Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
75V
Published :
Datasheets
RG1608V-561-B-T1
Susumu RG1608V-561-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 560Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C