RG1608V-511-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-511-D-T5
Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Resistance :
510Ohm
Weight :
2.012816mg
SMD/SMT
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
100V
Power Rating :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Lead Free
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RG1608V-511-D-T5
Susumu RG1608V-511-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 510Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C