RG1608V-511-C-T5
Mfr.Part #
RG1608V-511-C-T5
Description
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
75V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.25%
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Resistance :
510Ohm
Datasheets
RG1608V-511-C-T5
Susumu RG1608V-511-C-T5
RG Series, Thin Film, 510Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C