RG1608V-4750-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-4750-B-T5
Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Height :
508μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
475Ohm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RG1608V-4750-B-T5
Susumu RG1608V-4750-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 475Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C