RG1608V-472-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-472-B-T1
Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
4.7kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ROHS3 Compliant
Height :
400μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608V-472-B-T1
Susumu RG1608V-472-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 4.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C