RG1608V-471-W-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608V-471-W-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Series :
RG
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.05%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
470Ohm
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Datasheets
RG1608V-471-W-T1
Susumu RG1608V-471-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 470Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C