RG1608V-4020-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-4020-B-T1
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
75V
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
402Ohm
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Power Rating :
62.5mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
RG1608V-4020-B-T1
Susumu RG1608V-4020-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 402Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C