RG1608V-3010-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-3010-D-T5
Description
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Weight :
2.012816mg
Height :
400μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power Rating :
100mW
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
301Ohm
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RG1608V-3010-D-T5
Susumu RG1608V-3010-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 301Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C