RG1608V-2940-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-2940-B-T1
Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
294Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
FIXED RESISTOR
Height :
508μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Code (Metric) :
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RG1608V-2940-B-T1
Susumu RG1608V-2940-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 294Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C