RG1608V-2871-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-2871-D-T5
Description
RES SMD 2.87KOHM 0.5% 1/10W 0603
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.87kOhm
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
100V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Thin Film
Pbfree Code :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Datasheets
RG1608V-2871-D-T5
Susumu RG1608V-2871-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C