RG1608V-2740-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608V-2740-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
19 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
508μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.05%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Published :
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RG
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
274Ohm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Datasheets
RG1608V-2740-W-T5
Susumu RG1608V-2740-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 274Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C