RG1608V-2610-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-2610-D-T5
Description
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Height :
400μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
261Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
SMD/SMT
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608V-2610-D-T5
Susumu RG1608V-2610-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 261Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C