RG1608V-2610-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-2610-B-T1
Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
Chip
Resistance :
261Ohm
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
RG1608V-2610-B-T1
Susumu RG1608V-2610-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 261Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C