RG1608V-2491-W-T1
Mfr.Part #
RG1608V-2491-W-T1
Description
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.49kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
62.5mW
Tolerance :
±0.05%
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
Chip
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608V-2491-W-T1
Susumu RG1608V-2491-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C