RG1608V-2431-W-T1
Mfr.Part #
RG1608V-2431-W-T1
Description
RES SMD 2.43K OHM 1/10W 0603
Voltage - Rated DC :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.05%
Resistance :
2.43kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
62.5mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RG1608V-2431-W-T1
Susumu RG1608V-2431-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.43kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C