RG1608V-2430-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-2430-B-T5
Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
100V
Lead Free
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
2
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power Rating :
100mW
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
243Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608V-2430-B-T5
Susumu RG1608V-2430-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 243Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C