RG1608V-2261-P-T1
Mfr.Part #
RG1608V-2261-P-T1
Description
RES SMD 2.26K OHM 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
100V
Height :
400μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.02%
Resistance :
2.26kOhm
Power Rating :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Weight :
2.012816mg
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
Chip
Published :
Datasheets
RG1608V-2261-P-T1
Susumu RG1608V-2261-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.02%, -55°C~155°C