RG1608V-2101-W-T5
Mfr.Part #
RG1608V-2101-W-T5
Description
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/10W 0603
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.05%
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Power Rating :
62.5mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
2.1kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Datasheets
RG1608V-2101-W-T5
Susumu RG1608V-2101-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C