RG1608V-202-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-202-D-T5
Description
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Resistance :
2kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608V-202-D-T5
Susumu RG1608V-202-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C