RG1608V-1961-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-1961-D-T5
Description
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Height :
508μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
Resistance :
1.96kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
62.5mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608V-1961-D-T5
Susumu RG1608V-1961-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.96kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C