RG1608V-1871-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-1871-D-T5
Description
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Published :
Resistance :
1.87kOhm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW