RG1608V-182-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-182-B-T5
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
1.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
Datasheets
RG1608V-182-B-T5
Susumu RG1608V-182-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C