RG1608V-1741-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-1741-B-T5
Description
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603
Published :
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
400μm
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.74kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Series :
RG
Datasheets
RG1608V-1741-B-T5
Susumu RG1608V-1741-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.74kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C