RG1608V-1650-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-1650-B-T5
Description
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
100mW
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
165Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
508μm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RG1608V-1650-B-T5
Susumu RG1608V-1650-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 165Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C