RG1608V-151-W-T1
Mfr.Part #
RG1608V-151-W-T1
Description
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
19 Weeks
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Resistance :
150Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
2
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.05%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
508μm
Datasheets
RG1608V-151-W-T1
Susumu RG1608V-151-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 150Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C