RG1608V-1401-W-T1
Mfr.Part #
RG1608V-1401-W-T1
Description
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/10W 0603
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated DC :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
Ultra Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1.4kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
62.5mW