RG1608V-122-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-122-D-T5
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
75V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Height :
508μm
Construction :
RECTANGULAR
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
1.2kOhm
Datasheets
RG1608V-122-D-T5
Susumu RG1608V-122-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C