RG1608V-1181-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608V-1181-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Tolerance :
±0.05%
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
62.5mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Series :
RG
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistance :
1.18kOhm
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG1608V-1181-W-T5
Susumu RG1608V-1181-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C