RG1608V-1181-C-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608V-1181-C-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Series :
RG
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Height :
400μm
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
62.5mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
1.18kOhm
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RG1608V-1181-C-T5
Susumu RG1608V-1181-C-T5
RG Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C