RG1608V-1131-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-1131-B-T1
Description
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Packing Method :
TR
Power Rating :
62.5mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
400μm
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
1.13kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RG1608V-1131-B-T1
Susumu RG1608V-1131-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.13kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C