RG1608V-111-B-T1
Mfr.Part #
RG1608V-111-B-T1
Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
62.5mW
Series :
RG
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
110Ohm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608V-111-B-T1
Susumu RG1608V-111-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 110Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C