RG1608V-1071-D-T5
Mfr.Part #
RG1608V-1071-D-T5
Description
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
1.07kOhm
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
75V
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RG1608V-1071-D-T5
Susumu RG1608V-1071-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.07kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C