RG1608V-1050-W-T1
Mfr.Part #
RG1608V-1050-W-T1
Description
RES SMD 105 OHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
105Ohm
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
62.5mW
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Packing Method :
TR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height :
508μm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RG1608V-1050-W-T1
Susumu RG1608V-1050-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 105Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C