RG1608Q-24R9-D-T5
Mfr.Part #
RG1608Q-24R9-D-T5
Description
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
62.5mW
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
508μm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
100mW
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
24.9Ohm
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608Q-24R9-D-T5
Susumu RG1608Q-24R9-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 24.9Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C