RG1608Q-180-D-T5
Mfr.Part #
RG1608Q-180-D-T5
Description
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
100mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Published :
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
18ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
RG1608Q-180-D-T5
Susumu RG1608Q-180-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 18Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C