RG1608Q-150-D-T5
Mfr.Part #
RG1608Q-150-D-T5
Description
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
75V
Surface Mount :
Power Rating :
100mW
Resistance :
15Ohm
Height :
508μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RG1608Q-150-D-T5
Susumu RG1608Q-150-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 15Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C