RG1608P-8872-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-8872-B-T1
Description
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
62.5mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
508μm
Resistance :
88.7kOhm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RG1608P-8872-B-T1
Susumu RG1608P-8872-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 88.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C