RG1608P-8661-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-8661-B-T5
Description
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
8.66kOhm
Height :
400μm
Power Rating :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG1608P-8661-B-T5
Susumu RG1608P-8661-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 8.66kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C