RG1608P-820-B-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-820-B-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
75V
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
82Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Series :
RG
Max Power Dissipation :
100mW
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
62.5mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608P-820-B-T1
Susumu RG1608P-820-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 82Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C