RG1608P-7871-C-T5
Mfr.Part #
RG1608P-7871-C-T5
Description
RES SMD 7.87K OHM 1/10W 0603
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
Chip
Resistance :
7.87kOhm
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RG1608P-7871-C-T5
Susumu RG1608P-7871-C-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 7.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C