RG1608P-7150-W-T5
Mfr.Part #
RG1608P-7150-W-T5
Description
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.05%
Resistance :
715Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Height :
508μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
75V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG1608P-7150-W-T5
Susumu RG1608P-7150-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 715Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C