RG1608P-622-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-622-B-T1
Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
508μm
Reach Compliance Code :
Unknown
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
6.2kOhm
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RG1608P-622-B-T1
Susumu RG1608P-622-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C