RG1608P-6040-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-6040-B-T5
Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
508μm
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
604Ohm
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Datasheets
RG1608P-6040-B-T5
Susumu RG1608P-6040-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 604Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C