RG1608P-5902-C-T5
Mfr.Part #
RG1608P-5902-C-T5
Description
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/10W 0603
Height :
508μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25%
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Packing Method :
TR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
59kOhm
Voltage - Rated DC :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608P-5902-C-T5
Susumu RG1608P-5902-C-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 59kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C