RG1608P-56R2-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-56R2-B-T5
Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/10W 0603
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
56.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608P-56R2-B-T5
Susumu RG1608P-56R2-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C