RG1608P-5362-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-5362-B-T1
Description
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Height :
400μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
53.6kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
Ultra Precision
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RG1608P-5362-B-T1
Susumu RG1608P-5362-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C